Увага!

Персональний блог вчителя початкових класів Тищенко Тетяни Григорівни

четверг, 18 июля 2013 г.

Скільки часу дитині можна дивитися телевізор

Загалом, згідно зі статистикою, наші малюки від 2 до 6 років дивляться телевізор 20-30 годин на тиждень, тобто більше 3 годин на день.
Зате, за даними ЮНІСЕФ, український тато проводить із дитиною 4 хвилини на день. Напрошується запитання: невже телевізор  замінив сучасній дитині батьків?
Чи маємо ми, батьки, право залишати дитину сам на сам із величезним світом інформації, не таким уже й невинним, як для несформованої дитячої психіки.
І що більше часу дитина проводить біля телевізора, то сильніше телевізор впливає на малечу.  Отже, з’ясуймо, скільки часу дітям можна дивитися телевізор.

Не показуй дитині телевізор до 2 років
До 2 років дитині краще взагалі не показувати телевізор. Оскільки у малюка лише до двох років остаточно формується мозок. А психіка дитини взагалі перебуває в процесі становлення. Телевізор у дитини від року до двох викличе сум'яття почуттів, втому та перезбудження.
Адже до 2 років дитині складно зосереджувати увагу на чомусь одному. Водночас батькам маленьких  дітей тихо працюючий телевізор не здається перешкодою.
Здається, що дитина ще нічого не розуміє. Це неправда. Так, дитина не зрозуміє сюжету фільму. Але вкладені емоції – страх, ненависть – обов'язково відчує.

Тож, якщо хочеш розважити 2-річного малюка, краще заміни телевізор розвиваючими програмами для найменшеньких.  Або мультиками для малечі. 

Дитині 2-3 років усе треба пояснювати

Не залишай малюка 2-3 років наодинці з телевізором. Дитина вже багато чого розуміє, але не до кінця.
Таке маля може взагалі "поселитися" в телевізійній реальності. Тобто дитина ще не відрізняє реальність від вигадки, і все, що відбувається в телевізорі, може викликати в неї непідроблене почуття страху й розгубленості.
2-3-річній дитині можна дивитися телевізор годину-півтори на день. Та й то під невсипущим контролем дорослого, який уважно спостерігатиме за емоціями й реакцією малюка. Щоб винести користь із перегляду телепрограм для 2-3-річної дитини, постарайся все, і навіть мультики, коментувати своїми словами.
Загалом навіть перегляд мультику можна перетворити на розвиваюче заняття для малюка. Запитаєш, як? Та дуже просто. Можна потренувати пам'ять малюка, запитавши у нього через якийсь час: про що ми дивилися мультик?
Можна навіть розвивати фантазію, запропонувавши дитині дофантазувати продовження. Можна збагачувати словниковий запас маляти, повторюючи почуті в передачі нові вислови.
Але якщо ти не хочеш, щоб телевізор став причиною нервового захворювання малюка, не зловживай таким дозвіллям.

Бережи фантазію дитини 3-6 років
Із 3-6 років дитині можна дозволяти дивитися телевізор до двох годин на день. До 3-4 років дитина, як правило, починає розуміти різницю між уявлюваним і реальним світом. Вона вже знає, що казки  та мультфільми - це вигадані історії, знає, що в житті тварини не розмовляють, а Баба Яга не живе насправді по сусідству.
У цьому віці дитина повинна активно грати в рольові ігри –  тобто бути пожежником, принцесою, кошеням, конячкою тощо.
Так малюк у грі намагається пережити ті емоції, з якими ще не зустрічався.
Тут телевізор може підкинути дитині поживу для фантазії. Тому, якщо ти не хочеш, щоб твоя дитина грала в маніяка, уважно стеж, що вона дивиться.
Особливу увагу приділи дитині, якщо вона раптом побачила по телевізору сцену насильства або вбивства. Поясни маляті, що це вигадка, що люди так хочуть показати свої негативні емоції.
І не забувай про рекламу. Щоб малюк не став, так би мовити, жертвою маркетингу, розкажи йому, навіщо потрібна реклама. І що не все те, що пропонують купити, обов'язково треба купувати.
Хоч це і здасться дивним, але деяка реклама може виявитися корисною. Наприклад, реклама зубної пасти, де дітки чистять зубки,  або реклама мила, де малюк миє ручки.
Хоч би скільки років було твоїй дитині, вона не повинна безконтрольно дивитися телевізор. Від кількості часу, проведеного за телевізором, залежить здоров'я та життя дитини.

Виховати дитину допоможе домашня тварина

Про те, що домашні тварини дуже позитивно впливають на наше здоров'я, знають багато. Але не тільки цим знамениті пухнаті і хвостаті улюбленці. Як стверджують психологи, домашні вихованці – прекрасні вихователі для дітей.

Вони допомагають дітям стати більш відповідальними та цілеспрямованими, уважними й товариськими, пунктуальними й дисциплінованими.
Правильно підібрана домашня тварина допоможе виробити в дитині певні якості, яких дуже бракує малюкові. Ідеальний вік дитини, щоб завести для неї домашню тварину, від 4 до 13 років.
Саме в цьому віці діти найбільше потребують пухнастого або не дуже вихователя. Для молодших дітей заводити домашнього улюбленця небажано, адже малюк ще до пуття не контролює своїх емоцій і може нашкодити тварині.


Як виховати відповідальну дитину

Та дуже просто   заведи йому собаку. Звісно, собака потребує догляду, тому стежити й піклуватися про неї - відповідальна справа, перші справжні обов'язки дитини, які вона виконуватиме з радістю. А перші команди, виконані домашнім улюбленцем, стануть одним із перших досягнень дитини, які вселять упевненість навіть у найбільш боязке маля.
Собака допоможе боязкій дитині стати сміливішою й комунікабельнішою, навчить знаходити спільну мову з навколишніми, адже дитина шукатиме спільні заняття з собакою. До того ж у дитини з'являться нові друзі й коло спілкування - такі ж власники собак.
Якщо в сім’ї є підліток, який мріє гуляти по вечорах, але батьки за нього побоюються, великий собака серйозної породи – прекрасний вихід. Головне, приділити належну увагу вихованню пса, дресирувати і тренувати його під керівництвом досвідченого інструктора.


Виховати товариську дитину допоможе кішка
Кішка як дуже незалежна тварина допоможе дитині навчитися знаходити спільну мову з іншими. А ще кішка зробить дитину більш спокійною й урівноваженою, адже кішки - відомі терапевти.
Гризуни - практично універсальні домашні вихованці. По-перше, їх не треба вигулювати, а по-друге, вони не потребують великого простору для життя. При цьому вони теплі й пухнаті, їх можна погладити. Маленькі вихованці навчають дітей уважності, оскільки досить маленькі за розмірами, і щоб не нашкодити хом'ячкові або мишці, дитина має бути напрочуд акуратна.

Як виховати терплячу дитину
Зробити дитини більш терплячою допоможуть птахи, зокрема папуги. Дитина старша залюбки навчатиме папужку розмовляти. А коли пташка скаже своє перше слово, це стане одним із найяскравіших моментів дитинства.

Хто допоможе нервовим діткам
Забіякам і гіперактивним дітям допоможуть рибки, жаби, тритони. Крім того, ці тварини навчать дитину споглядальності та спостережливості, заспокоять нервову систему.

Дивно, але ігуана, хоч і рептилія, теж хороша домашня тварина, і теж добре піддається дресируванню. Це практично аналог кішки, але більше повільний. а ігуанами дуже цікаво спостерігати, їх можна привчити до рук, і гладити, як кошенят. Крім того, ігуани гіпоалергенні.
Для виховання спостережливості й посидючості у дитини підходить і черепаха. І черепаха, і ігуана допоможуть дитині усвідомити цінність живої істоти, навіть якщо в неї немає хвоста і шерсті. Адже любити можна й черепаху.


Звісно, сама по собі тварина не може навчити та виховати дитину. Але мама і тато, на особистому прикладі, показуючи, як треба піклуватися про домашнього вихованця, як любити його, можуть виховати в дитині і уважність, і відповідальність, і вміння спілкуватися.

Як виростити впевнену в собі дитину?


Всі ми трохи "недолюблені" своїми батьками. А між тим, батьківська любов, ласка, похвала, підтримка в дитинстві - фундамент для дорослої, самодостатньої і, головне, упевненої в собі особистості.

Зі свого боку, батьки бояться розбалувати дітей, зробити їх занадто зніженими, безвідповідальними і непідготовленими до життя. Однак це ніколи не трапиться, якщо дотримуватися 5 простих правил: