Тема: Будова рослин. Рослини — живі організми.
Мета:
- поглибити поняття орган рослини;
- сформувати уявлення про значення кожного органа (кореня, стебла, листків, квіток, плодів із насінням) для рослини, про особливості живлення і дихання рослин; уміння розрізняти органи рослини, називати їх;
- формувати вміння логічно міркувати, правильно висловлювати свою думку, здійснювати взаємоконтроль;
- виховувати критичність і доказовість мислення, естетичне сприймання рослин, моральну відповідальність за збереження рослинного світу.
Обладнання: роздавальний матеріал — картки «Органи
рослини»; квітучі рослини; таблиці;
схеми: «Живлення рослин», «Дихання рослин», «Царства живої природи»; зразки пророщеної
учнями вдома квасолі; іграшкові мікрофони, диски: «Звуки природи», «Природознавство – 3 клас»,
комп’ютери.
Хід уроку
I.Хвилинка
спостережень
-
Яка пора року настала?
-
Як змінилися рослини? Чому?
-
Які птахи відлетіли?
-
Яка сьогодні погода?
II.
Перевірка домашнього завдання.
Тест (За допомогою сигнальних карток)
1) Вкажіть рослини різного виду:
а) береза, дуб, липа;
б) ромашка лікарська, ромашка
без’язичкова, ромашка непахуча;
в) пшениця озима, пшениця яра;
г) ожина, калина, терен, бузок.
2) Усі живі організми вчені поділили
на:
а) 2 царства;
б) 4 царства;
в) 5 царств.
Інтерактивний метод «Мікрофон».
-
Назвіть царства живої природи. (Рослини. Тварини. Гриби. Віруси.
Дроб’янки.)
-
Розмістіть ці назви на дошці.
Інтерактивний
метод «Складання асоціативного куща»:
-
Яку назву дала матінка Природа рослинам? тваринам? (Флора) (Фауна).
-
Чим живі організми відрізняються від предметів неживої природи?
-
Розкажіть, яке значення мають рослини у твоєму житті.
(— Рослини дають кисень для дихання.
-
Дають їжу для людей і тварин.
-
З рослин виготовляють різні меблі, папір, тканини, сірники, кошики та ін.
-
З рослин виготовляють ліки.
-
Рослини прикрашають життя та очищують повітря, вбираючи вуглекислий газ.)
-
Чому рослини називають зеленим дивом
Землі?
III. Повідомлення теми і
завдань уроку
Гра
«Назвіть рослину»
На сонечко я схожий
І сонце я люблю.
До нього повертаю
голівоньку свою. (Соняшник)
Навесні
красується білим цвітом,
а в жнива — червоним плодом. (Вишня)
Зимою й
літом - одним цвітом. (Ялинка)
Стрімко
вибігли на гору
Дві
подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Звуть
подружок цих... (берізки).
Без рук, без ніг,
А на тин лізе. (Гарбуз)
З-під снігу свій листочок
До сонця простягну
І синіми
дзвіночками
Вітаю я весну. (Пролісок)
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті.
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду.
(Калина)
- Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що спільного
між цими рослинами, а також поговоримо про їх значення для життя на Землі.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Хвилинка уяви. (Під звуки природи).
Робота в групах:
- На початку уроку ви об’єдналися в
групи по кольорах. Прочитайте назви своїх груп. («Ліс», «Луг», «Поле», «Город», «Річка»).
- Запрошую вас вирушити
відповідно – в ліс, луг, поле, город,
річку.
Закрийте очі і спробуйте уявити
рослини, які там ростуть, хто їх вирощує.
Обговоріть в групах, а доповідач
висловить думку групи.
Експерти
фіксують спільні погляди пропонують узагальнену відповідь.
- У природі багато видів рослин.
Одні з них вирощують люди. Це культурні рослини. Інші ростуть самі. Це
дикорослі рослини.
- Так, діти, у природі багато видів
рослин. Але вони мають щось спільне.
«Мозковий штурм»
- Що є спільного у всіх
рослин? (Будова рослин)
2. Розповідь учителя з елементами бесіди.
- Так, дійсно, всі рослини мають
схожу будову. Кожна рослина складається з частин, що називаються органами.
Кожен орган має свою назву. Подивіться на екран.
(Діти переглядають кадри фільму).
Продовження розповіді вчителя.
1) Корінь рослини. Він знаходиться у ґрунті. За допомогою кореня рослина живиться поживними
речовинами.
2) Стебло. На
ньому є листки, квіти, плоди. По стеблу поживні речовини рухаються до листків,
квітів і плодів. Ці речовини підтримують життя рослин. Стебло може бути
зеленого або коричневого кольору.
3) Листки, які
найчастіше бувають зеленого кольору. Вони можуть бути гладенькими, шорсткими,
округлими чи зазубреними.
4) Квітка. У
кожної рослини вона різна за розміром, формою і кольором. За допомогою кольору
і своєрідного запаху квіти приваблюють до себе комах, які запилюють їх.
5)
Плід. Запилена квітка перетворюється
на плід.
— Плоди також бувають різними за кольором і виглядом: сухі і соковиті.
Горіхи, яблука, сливи — це плоди.
За допомогою квітки та насіння рослини
розмножуються.
3. Практична робота
1)
Розгляд квітучої рослини.
— Які органи ви бачите в квітучої рослини чорнобривця?
2)
Робота в парах з карткою «Органи рослини (калюжниця
болотна)»
— Перелічіть
всі частини рослини і покажіть їх. Не забувайте про те, що слід показувати з
кореня.
3)
Робота в зошитах:
— Запишіть назви
органів рослини.
Фізкультхвилинка
«Трава низенька».
4. Робота в парах.
а) Учні розглядають паростки квасолі, які
вони пророщували вдома, розкладають їх у тому порядку, в якому вони
розвивались з насінини. Потім за допомогою запитань одне одному називають усі
інші частини квасолі, яких не побачили в досліді.
б) Учні разом з учителем розглядають
дві гілочки однієї
рослини. Одна з них стояла у підфарбованій синькою воді, друга — у звичайній.
- Що побачили?
- Чому гілочка, що стояла у
підфарбованій воді, стала всередині такого самого кольору, як вода? (Вода
від кореня рухається по стеблу.) Це перший спосіб живлення.
- Від кореня вода несе поживні
речовини до інших коренів.
Другий
спосіб живлення. Під дією сонячної енергії рослини самі утворюють поживні речовини — цукор і
крохмаль — у своїх листках із води
й
вуглекислого газу.
5. Робота з підручником
Прочитати текст «Рослини —живі організми» і дати відповіді на запитання. Що ще
утворюється в листках під дією світла? (Кисень. Рослини виділяють його з
повітря.)
- Коли рослини виділяють кисень?
- Коли рослини вбирають кисень?
- Якими органами дихають рослини?
Розглянути
в підручнику (С. 110) схему «Дихання рослин».
- Чи рухаються рослини? Наведіть
приклади.
- Які ознаки всього живого є у
рослин?
V. Закріплення та осмислення знань
- Доведіть, що рослини — частина живої природи.
- Чому рослини не можуть жити без
сонячного світла?
-
Доведіть, що рослини — джерело поживних речовин і кисню
на Землі.
Гра «Так чи ні» (З використанням сигнальних
карток)
- Корінь вбирає із ґрунту воду?
- У плоді утворюються поживні речовини?
- Насіння захищає плід від пошкоджень?
- Стебло проводить воду від кореня до всіх
органів?
- 3 листя утворюється плід?
- В рослин один спосіб живлення?
- В рослин два способи живлення?
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати статті підручника «Будова рослин», «Рослини — живі організми» (с. 107-110).
VIІ. Узагальнення й систематизація
знань.
Робота з тестами
«Будова рослин. Рослини – живі організми».
VIIІ. Цікавинки
- Найкоротші стебла — у водяних плаваючих рослин.
- Найбільші листки у нашій флорі — в лопуха.
- Найменша квітка — у ряски безкореневої, що вкриває стоячі водойми,— не більше ніж головка голки.
- Плоди хлібного дерева (Азія) сягають 1 м завдовжки; в діаметрі 0,5 м; масою до 20 кг.
- У більшості культурних рослин корені розвиваються за всіма напрямками. У капусти коріння сягає глибини 1,5 м. Різниця між довжиною стебла і кореня у верблюжої колючки 19 м: висота стебла — 1 м, а довжина головного кореня — 20 м.
- Різною є кількість квіток у рослин. На дорослому дереві яблуні їх близько 100 тисяч. Коли б з кожної з них утворилось яблуко, то одне дерево могло б дати урожай понад 10 т. Та після червневого опадання зав'язі лишається в середньому всього 58 тисяч плодів.
- Різні рослини дають різну кількість насіння. Подорожник має до 14 тисяч насінин, а ромашка — до 100 тисяч.
- На півдні нашої країни росте дуже цікава рослина — огірок-перскач. Якщо доторкнутися до його стиглого плода, він ніби випльовує своє насіння з коробочки. Тому слід бути обережним, коли знаходишся біля цієї рослини.
IX. Підсумок уроку.
Оцінювання учнів
- Що нового дізналися на уроці?
- Що найбільше сподобалося?
- Як ви розумієте вислів «Берегти
рослини — зберігати життя на Землі?»
—Давайте подякуємо за урок
Сьогодні в нас урок звичайний,
Та вчить багато нас чому.
Хай буде він для нас повчальним,
За це подякуємо йому.
Комментариев нет:
Отправить комментарий