Увага!

Персональний блог вчителя початкових класів Тищенко Тетяни Григорівни

воскресенье, 3 февраля 2013 г.

Урок читання в 3 класі


Тема:  Раз добром налите серце – ввік не прохолоне.

Матеріал уроку. Тамара Коломієць «Кажу, кажу казку…».
Анатолій Дімаров «Для чого людині серце».

Мета:
·        ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки;
·        навчити самостійно визначати дійових осіб;
·        вчити читати діалоги;
·        формувати уміння визначати головну думку твору;
·        виховувати доброту та чуйність.

Обладнання: Таблиця №3, картки для читання; портрет Анатолія Дімарова та його книги; малюнки з виразами обличчя доброї, злої і байдужої людини, картки зі словами; картки з назвами груп, малюнок Незнайки та Лісовичка, фішки, сигнальні картки.


Хід уроку

І. Організація учнів до роботи.
1. Привітання.
Добрий день, сонце золоте!
Добрий день, небо голубе!
Добрий день, моїй землі!
Добрий день, тобі й мені!
(Діти беруться за руки і передають долоньками
 один одному тепло своїх сердець).

-         Що побажали ми один одному? (Доброго дня).
-         А коли він буде добрим? (Коли творити добро).
-         За роботу на уроці ви берете собі фішки, а на перерві підсумуємо результати.

2. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.
а) Розчитування за таблицею №3:
-          повільно, мовчки;
-          швидше, напівголосно;
-          дуже швидко, голосно – усі хором.

 б) Контроль швидкості читання.
За 30 с учні повинні прочитати надрукований на картках уривок тексту.
-         Відмітьте олівцем те місце, до якого ви дочитали. Хто прочитає раніше, підніміть сигнальну картку.
У густому – прегустому лісі, де майже ніколи не появлялися люди, жило поміж корінням дерев плем’я дерев’яних чоловічків. Весь свій вік – а жили вони дуже довго – чоловічки оті нічого не робили, бо їм не треба було ні їсти, ні пити, ані зодягатися

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-         Як ви думаєте, у якому творі може бути такий початок? ( У казці).
-          Яка це казка? Чому це чарівна казка?
-         Із сьогоднішнього уроку ми почнемо знайомитись із чарівними літературними казками.
-         А чим відрізняються літературні казки від народних?
-         Так, літературні казки казки, на відміну від народних, мають автора.
Це літературні казки українських письменників. Подивіться у зміст, що на с. 142. Казки яких письменників будемо читати?
-         Ось сьогодні ми і будемо опрацьовувати вірш Тамари Коломієць «Кажу, кажу казку…» та казку Анатолія Дімарова «Для чого людині серце».

ІІІ. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Кажу, кажу казку…»
-         Діти, ви, мабуть, чули таке висловлювання: «Ось вам казка, а мені бубликів в’язка». Коли його говорять? (В кінці казки).
-         Послухайте вірш Тамари Коломієць і скажіть, коли його можна казати: перед чи після казки.
-         Прочитайте вірш мовчки. Як ви зрозуміли слово «козубок» (кошик), «частувати» (пригощати).
-         Прочитайте вірш виразно.

ІV. Опрацювання казки Анатолія Дімарова «Для чого людині серце».
1. Робота над заголовком.
-         Прочитайте назву казки. Доведіть, що вона літературна. Доведіть, що вона літературна. Хто її автор?
Група «Літературознавців» підготували невеличке повідомлення про Анатолія Дімарова.
(Розповідь учнів).

 Літературознавці
1 – й
Анатолій Андрійович Дімаров – український письменник – прозаїк.
2 – й
Він народився у 1922 році  у місті Миргороді на Полтавщині.
3 -  й
Написав для дітей такі книжки:
«Блакитна дитина»,
«На коні і під конем»,
«Про хлопчика, який не хотів їсти».
4 – й
А ще книги: «Друга планета», «Тирлич»
 і казку «Для чого людині серце».

-         Анатолій Андрійович Дімаров у 1982 році був нагороджений премією імені Т. Г Шевченка. В цьому році 5 травня йому виповнилося 90 років.
Ось перед вами виставка  його книжок для дітей, які я вам рекомендую прочитати.
-         На що схожий заголовок казки? (На питання).
-         Чи є це речення питальним? Прочитайте заголовок з розповідною і питальною інтонацією.
-         Спробуйте пояснити, для чого людині серце.
-         Про це нас повідомить «Інформаційна група».

Інформаційна група
1 - й
 Серце людини – це конусоподібний м’язовий орган, який розташований з лівого боку грудної клітки.
2 – й
Воно потрібне людині, щоб жити, любити, бути добрим.
3 – й 
Серце – частина людської душі, яка відповідає за почуття.
4 –й
Тільки серце відрізняє  справжню людину від інших істот.

2. Словникова робота.
а) Читання колонок слів із зошита швидко і правильно.
Найлютіший    назбиралося          крижане
Ненавидіти      вагаючись             жевріючі
Переборола      одноплемінників  дошкулити.

-         Поясніть значення слів «жевріючі» (ті, що горять без полум’я, тліють), дошкулити (завдавати комусь неприємності, не давати спокою), одноплемінники (з одного племені).

3. Читання твору «ланцюжком».
-         Де відбулися описані події?
-         Що тут чарівне?
-         Завдання групам: група «Аналітиків» -  готується до того, щоб скласти план, а група «Художників» -  малює малюнки до казки.

4. Фізкультхвилинка з Лісовичком.

Я всміхаюсь сонечку:
- Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квіточці:
- Хай вона росте!

Я всміхаюсь дощику:
- Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся,
зичу їм добра!
Марія Познанська

Відпочили і пограли,
А тепер – швиденько в клас,
Щоб усі вас шанували
І усі любили вас.

5. Відтворення змісту прочитаного.
-         Кого зустріли дерев’яні чоловічки у своєму лісі?
-         Що їх здивувало і цій звичайній дівчинці?
-         Чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів?
-         Де взяв серце один із чоловічків?

6. Читання діалогу в особах: розмова дівчинки і чоловічків. (Група «Читців»).

7. Вибіркове читання. Аналіз змісту.
-         Як дівчинка пояснила чоловічкові, що таке серце?
-         Яким було зле серце?
-         А серце байдужої людини? Чому воно зовсім не зносилося?
-         А доброї людини?
-         Як змінилося життя дерев’яного чоловічка, коли лікар вклав йому серце доброї людини?
-         Кого знайшли ці чоловічки взимку у лісі?
-         Що могло статися з хлопчиком?
-         Що сталося із серцем чоловічка від розпачу?
-         Як вдалося йому врятувати хлопчика?
-         Що залишилося від дерев’яного чоловічка з добрим серцем?
-         Чому в нього очі були сумні? Як ви розумієте останнє слово героя?
-         Скажіть, які чарівні перетворення описані в казці?
-         Хто її головний герой?

8. Робота в зошитах.
 Визначення головної думки казки. («Група літературознавців»).
-         Прочитайте прислів’я, роз’єднавши слова. Яке з них виражає головну думку казки?
Щоробитьсявсерці, знаєтількисерце.
Раздобромналитесерце – ввікнепрохолоне.

9. Мовно – логічне завдання «Допоможи Незнайкові». («Група аналітиків»).
-         На картці написаний план казки, який склав Незнайко.  Прочитайте його. Чи все тут правильно?
-         Біля кожного пункту плану поставте його правильний порядковий номер.

План

1)    Життя чоловічка з серцем
2)    Незвичайна гостя. 
3)    Полум’яне серце зігріває хлопчика.
4)    Плем’я дерев’яних чоловічків.
5)    Лікар, що міняє серця.
6)    Нелегкий вибір. 

V. Завдання додому
Казку читати і переказувати, придумати щасливий кінець казки.

VІ. Група «Художників» демонструє свої роботи.

VІІ. Підсумок уроку.

-         Чого вчить вас ця казка?
-         Яким був би кінець казки, якби дерев’яний чоловічок вибрав собі якесь інше серце?
-         Давайте зараз визначимо, якій людині може належати таке серце.

Побудова «асоціативного куща».

Добра людина                       Зла людина                      Байдужа людина
   /             \                          /            \                       /                 \
Гаряче      Золоте                Черстве  Холодне         Кам’яне        Крижане

-         Я буду показувати, а ви підніміть руку, яке серце ви хотіли, щоб було у вас?
-         Що сподобалося на уроці?

Сьогодні в нас урок звичайний,
Та вчить багато нас чому.
Хай буде він для нас повчальний, -
За це подякуєм йому.

Комментариев нет:

Отправить комментарий